Organizační pokyny jóga
- Lekce jógy probíhají dle rozvrhu zde.
- Cvičebna jógy bude přístupná vždy 10 minut před začátkem lekce.
- Žádáme Vás o dochvilnost, abychom mohli před začátkem lekcí uzavřít vchodové dveře do budovy a aby ostatní žáci nebyli rušeni při vstupní relaxaci.
- Ceny jsou uvedeny zde.
- Je možné sjednat individuální lekce – cena i místo cvičení dle dohody.
- Před každou lekcí jógy sledujte prosím Váš e-mail, popř. jiný kontaktní zdroj, který jste si dohodli pro případ nenadálé změny.
Rady a pokyny ke cvičení
Aby pro vás byla jógová praxe příjemnou záležitostí a tento příjemný pocit abyste dopřáli i ostatním, přinášíme Vám zde několik základních rad a doporučení:
- Respektujte své tělo! Instrukce učitele berte jako návod, který vám radí, jak co provádět. Jak opravdu budete cvičit, záleží pouze na vás, ne na učiteli.
- Máte-li zdravotní omezení, učitele o něm informujte. Poradí vám, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat.
- Když během cvičení ucítíte malátnost, bolest v hrudi, nepravidelný tep nebo ztrátu dechu, ihned přestaňte cvičit a informujte učitele.
- Stále pamatujte na zásadu Ahimsa = nenásilí – neubližovat ani sobě – nenuťte tělo násilím do pozic, na které nejste dosud připraveni.
- Necvičte přes bolest a jste-li nemocni (nachlazeni apod.)
- Naslouchejte tělu – rozlišujte „sladkou“ = kladnou bolest, která je znamením vašeho dobrého úsilí (pnutí ve svalech apod.) a „hořkou“ = zápornou bolest, která je znamením ke zvolnění nebo použití pomůcek (ostré píchání apod.)
- Před cvičením min. 2 hod. nejezte. Příliš plný žaludek může zapříčinit žaludeční nevolnost. Pokud Váš zdravotní stav vyžaduje pravidelnou stravu (diabetes apod.), volte např. trochu ovoce na doplnění cukru pro cvičení.
- Cvičte bez soutěžení se sousedem nebo Vaším egem. To zaručí, že se nezraníte. Cvičení je jen o Vás. Provádění pozic kýmkoliv v sále je nepodstatné. Pokud jsou ve cvičebně vystavené návody, fotky pozic atd., není to pokyn k napodobení. Odhadněte správně své síly a možnosti a tomu se přizpůsobte.
- Dýchejte plynule v každé pozici a spojte dech s vědomostí. Řiďte svůj dech, nezadržujte ho a v něm provádějte a rozvíjejte pozice nebo sekvence pozic. Když budete vědomě dýchat ve všech polohách, postupně se bude Vaše kondice zlepšovat a nehrozí Vám riziko zranění. Okamžik, kdy nedokážete srovnat dech s prováděnou činností, je významným varováním a pokynem k úpravě této činnosti a srovnání s dechem.
- Při vstupu do sálu respektujte rozložení podložek, je-li předem stanovené.
- Místo, které je potřebné na cvičení, je malé. Stačí prostor podložky. Není nutné mít prostor na cvičení upažením. Je-li cvičebna plná, paže můžeme zvedat předpažením nebo upažovat s pažemi uhnutými v lokti o 90°. Všichni si tak pohodlně zacvičí.
- Učitel řídí celou lekci. Na cvičení je vhodné teplo. Požadavek na nepřiměřené větrání může zapříčinit prochladnutí žáků u oken, proto okna sami neotvírejte a konzultujte požadavek s učitelem.
- V průběhu lekce nerušte své okolí.
- Může se stát, že na Vaši lekci přijde zástup. Využijte tohoto nového poznání, které rozšíří Vaši jógovou praxi a vnímání. Každý učitel má jiný přístup a žádný není špatný. Často i to, o čem si myslíme, že je špatné, může být tím, co nás nejvíce naučí.
- Do cvičebny si neberte zapnutý telefon.
Co vzít sebou:
- Přezůvky – ihned po vstupu do budovy se prosím přezujte.
- Vhodný oděv – pohodlný, umožňující dostatečnou pohyblivost.
- Jógovou podložku – je vhodné, aby podložka byla z materiálu, který neklouže po koberci či parketách a následně, po které nekloužou chodidla a dlaně. Je to otázka bezpečnosti při cvičení.
- Je vhodný malý tužší polštářek (nejlépe jógový), na který se dá např. sednout při zkřížených sedech (zvýšení posedu usnadní pozici) nebo dát pod hlavu při relaxacích – není nutný (postačí i ručník či deka viz níže). Také je vhodná tzv. jógová cihlička (blok).
- Větší ručník nebo deka pro přikrytí při relaxacích a jako cvičící pomůcka ve srolované či složené formě.